TURİZM VE EKONOMİ
 
      Turizm, ilçemizin tarımdan sonra ikinci önemli sektörüdür. St.Nicholas (Noel Baba) Müzesi, Myra Antik Kenti, Andriake Antik Limanı, Kekova Adası, Çayağzı Liman ve  Plajı, Sülüklü Plajı  ve Taşdibi Limanı gibi doğal, tarihi ve eşsiz değerleri sahip bulunan ilçede; turizmin temel alt yapı hizmetleri (konaklama  tesisleri, yıldızlı oteller ) henüz yeni kuruluş ve gelişme devresinde olup, ilerleyen yıllarda bu alandaki eksikliğinde tamamlanacağı  düşünülmektedir. İlçemizdeki mevcut  turizm işletmeleri,  daha çok hediyelik eşya, ikon mağazaları ve restoranlar  şeklindedir.
    
    Özellikle Noel  Baba  (St.Nicholas) Müzesi,  Myra  Antik Şehri  ve Kekova Batıkşehir    en çok ziyaret edilen tarihi mekanlardır. Buralara  Antalya İl Merkezi başta olmak üzere diğer yerlerden acentelerin günübirlik turları ile  turistler gelmektedir. Böylelikle ilçemizi  son yıllarda  düşüş olsa da  yılda  yaklaşık   700.000    yabancı ağırlıklı olmak üzere turist ziyaret etmektedir. İlçemizdeki St.Nicholas (Noel Baba)  Müzesi yıllık olarak Antalya İlimizin en fazla  ziyaret edilen  tarihi örenyeri ve müzesi  konumundadır.
 
        İlçemizde   Belediye  ruhsatlı olarak; Üçağız   Mahallemizde; 21 pansiyon ve  381 yatak kapasitesi, merkez ve diğer mahallerimizde ise;  9 otel-pansiyon  ve  395 yatak kapasitesi bulunmaktadır. Turizm Bakanlığından  ruhsatlı olarak ilçemizde  2  işletme  bulunmakta  olup, bunların yatak kapasitesi ise  316  kişidir. İlçemizdeki  toplam yatak kapasitesi; 1092 ’dir.
 
    İlçemiz  Çayağzı Limanında faaliyet gösteren  S.S. 68 Nolu Deniz Taşıyıcılar Kooperatifi bünyesinde   42, Üçağız Mahallesi İskelesinde ise  60  tekne  olmak üzere    toplamda;  102  tur  teknesi ile   günübirlik Kekova  Yöresine  gezinti   düzenlenmektedir. Söz konusu turlar genelde  yaz sezonu ağırlıklı olarak düzenlenmekte olup, bu sektörden yaklaşık  500 vatandaşımız  geçimini  temin etmektedir.

        İlçemizde  Sülüklü ve Taşdibi Sahili  mevkii    Kültür ve Turizm Bakanlığınca Demre Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilerek;    9  turizm  tesisi  için tahsis yapılmıştır. 

    Bu tesislerden  ilk açılan 300 yataklı Andriake Beach Club Otel isimli işletme  olmuştur. Diğer 4 tesisin inşaatına başlanmış olup,  işlemleri devam eden  4  tahsis  sahibi firmanın da  kısa süre  içinde    tesis inşaatlarına başlaması beklenmektedir.
 
       İlçemizde gelişmiş sanayi kolları bulunmamaktadır. Sadece küçük çaplı, yerel ihtiyaçlara cevap verecek tarzda atölyelerde   otomotiv, tarım, mobilya ve  inşaat sektörüne yönelik işler ile  küçük ve orta düzeyde  tekne  imalatı yapılmaktadır. 

      İlçemizde bulunan Küçük Sanayi Sitesinde toplam  83   işyeri bulunmakta, bu iş yerlerinde yaklaşık 250  esnaf ve sanatkar çalışmaktadır. 
        İlçe  Esnaf ve Sanatkarlar Odasının  870  kayıtlı  üyesi  bulunmaktadır.
 
          Demre Malmüdürlüğüne kayıtlı; 
    1508    adet  Gelir Vergisi Mükellefi,
    144    adet  Kurumlar Vergisi Mükellefi,
    13.658  adet Motorlu Taşıtlar Vergisi Mükellefi   bulunmaktadır.

        İlçemizde  5  banka şubesi  (Ziraat  Bankası, Halkbank, Denizbank, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası) bulunmaktadır.